keška u nejstarší nádrže v čechách

Zajímavá místa

a = Jordánská hráz, b = Na Brdlenkách, c = informace o povodni, d = zátoka U Rytíře, e = most Harfa

Hráz:

Hráz Jordánu je sypaná, vysoká v průměru 18 metrů a je celkem 284 metrů dlouhá. Těleso hráze je již dlouhou dobu významnou, velmi frekventovanou a obtížně nahraditelnou dopravní tepnou, spojující dvě hlavní části města.

Na Brdlenkách:

Na severní straně hráze odtéká voda z Jordánu přepadem. Okolí se říká Na Brdlenkách. Je to místo jako stvořené pro odpočinek, zvlášt oblíbené mezi rybáři. Je tu klidné zátiší – stín stromů, před vámi klidná hladina Jordánu a za zády šumí přepad. Voda dále za přepadem překonává skalní stupeň vysoký 18 metrů a tvoří tzv. Jordánský vodopád (viz keš Jordánský vodopád - GC12J3J).

Štičí líheň a sádky:

Přímo pod hrází Jordána se nachází areál sádek. V místní podnikové prodejně společnosti ESOX si můžete koupit nejen sladkovodní rybky, ale třeba taky živé mořské ryby přímo z lodí z Argentiny, Chile, Peru, Španělska, Francie, Bulharska,...

Botanická zahrada:

Botanická zahrada při Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v Čechách a jedinou v Jihočeském kraji. V táborské botanické zahradě bylo poprvé na světě použito rozsáhlého členění rostlin do skupin podle zemědělského a průmyslového využití, tedy hospodářského systému. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum. Neopomenutelnou soucástí botanické zahrady jsou též tři skleníky, z nichž dva jsou přístupné veřejnosti. Návštevníci zde mohou spatřit sbírku orchidejí, kaktusů, sukulentů a mnoha jiných tropických a subtropických rostlin a malé jezírko s akváriem. (viz keš Tábor - Botanická zahrada -  GCZFEE).

Zátoka U rytíře:

Naproti plovárně se nachází nejhlubší místo celé nádrže. Podle pověr je tu voda stejně hluboká, jako je vysoká věž kostela na Žižkově náměstí. Hloubka tu ale dosahuje jen 12,5 metrů. Název Rytíř dostalo toto místo podle skály nad vodou, která je opředena několika pověstmi.

Nejznámější pověst praví, že tu i s koněm spadl do hlubin švédský voják v době, kdy v Táboře byla Švédská armáda. Za deště či bouřky se duchové onoho rytíře i jeho koně probouzí a jsou zde slyšet. Někdo dokonce tvrdí, že se zde zjevují. Proto prý není dobré se tady v noci či dokonce za bouřky zdržovat.

Harfa:

V roce 1991 byl přes Jordán postaven nový silniční most, zavěšený na betonovém pylonu ve výšce 10,5 metru nad hladinou. Svými 26 závěsnými lany na vysokém sloupu připomíná dvojici harf. Celková výška je 60 metrů, dlouhý je 228 m a jeho ojedinělé architektonické řešení ho řadí mezi významné památky Tábora (viz keš Harfa/The Harp – GCXEWV).

Kontakt

Přejdi Jordán - GC1RR7H

N 49° 24.877 E 014° 39.722

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode