keška u nejstarší nádrže v čechách

Odbahnění 2010 (?)

Působením člověka v posledních desetiletích je nádrž ve stavu silné eutrofizace, čili nadměrného obohacení vody živinami. Proto se zde vyskytuje velké množství sinic a voda je v létě odpudivě zelená - jak se lidově říká „kvete“. Existuje více variant jak tento problém řešit, Tábor přistoupí k bagrování sedimentu ze dna Jordánu.

V první etapě bude vybudována nová výpusť.

Spodní výpusť: prezentace

Nádrž bude pomocí zdi rozdělena na dvě části - jedna se vypustí a do druhé se přestěhují chránění živočichové i ryby. Přehrazení je plánováno mezi vojenskou plovárnou a čističkou u Rytíře. Ve druhé etapě bude vybagrován "spodek" nádrže od hráze k přehrazení u Rytíře, a v poslední třetí etapě "horní" část pod Náchodem.

Na dně leží přes dvěstěpadesát tisíc kubíků bahna, které může ukrývat mnohá překvapení.

V Táboře se tradují ruzné pověsti o tom, co všechno může bahno na dně skrývat. Jednou z nich je známá legenda, že na dně Jordánu od konce druhé světové války leží celý vlak plný německé válečné kořisti. Dno ale bylo podrobně zmapováno, často se zde potápějí sportovní potápěči a nikdo zatím pod hladinou nenašel nic, co by tuto legendu potvrzovalo.

Náročné práce samozřejmě zasáhnou do života ve městě. Podle současných odhadů bude celá akce trvat tři roky. Po silnicích do Plané budou pravidelně jezdit náklaďáky s bahnem, plovárna bude zavřená a na koupání v Jordáně si budeme muset nejakou dobu počkat.

Celkové náklady přesahují 450 milionů, většinu částky hradí Evropská unie. V současné době( jaro 2010) probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby a práce by měly začít pravděbodobně před koncem roku 2010.

Více se dočtete zde:

jordan.nazory.cz

Strana zelených Tábor

Táborský deník 5.10.2009

Regiony.cz 5.10.2009

Sedmička Tábor 29. 1. 2010

Táborský deník 1. 2. 2010

 

 

 

 

 

Kontakt

Přejdi Jordán - GC1RR7H

N 49° 24.877 E 014° 39.722

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode